مصباح الهدی
اللهم عجل لولیک الفرج
قالب وبلاگ
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:
 
«اشتاقت الجنة الی اربع من النساء: مریم بنت عمران، وآسیة بنت مزاحم زوجة فرعون وخدیجة بنت خویلد وفاطمة بنت محمد صلی الله علیه و آله; 
 
 بهشت مشتاق چهار زن است: مریم دختر عمران، آسیه دختر مزاحم و زن فرعون، خدیجه دختر خویلد و فاطمه علیها السلام دختر محمد صلی الله علیه و آله .»


                                                                    بحارالانوار، ج 43، ص 53


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 19 فروردین 1394  ] [ 10:15 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

در کتاب " کنز المطالب " نوشته شده  به تاریخ 1321 هجری قمری نوشته " علّامه  سیّد محمّد باقر قره باقی همدانی " در باب سال و روز وفات  حضرت فاطمه کلابیّه  علیها سلام معروف به " ام البنین " به نقل از کتاب " اخیتارات"  طی حدیثی از اعمش  آمده است :

روز سیزدهم جمادی الثّانی که مصادف با جمعه بود بر امام زین العابدین وارد شدم . ناگهان فضل بن عبّاس علیه السلام وارد شد و در حالیکه گریه می گرد ، گفت :

 " جدّه ام ام البنین علیها سلام از دنیا رفت. شما را به خدا ببینید چطور این روزگاز فریبکار ، خاندان کساء را در یک ماه دوبار عزادار کرد. "

مرحوم قره باقی می فرمایند :

پس از چندی از خبر دیگری مندرج د ر حاشیه کتاب " وقایع الشّهور و والایام " تالیف بیرجندی اطلاع یافتم که به نقل از اعمش نوشته شده است : در سیزدهم جمادی الثّانی و در سال 64 هـ.ق ام البنین وفات یافت و در قبرستان بقیع به قول مشهور دفن گردید.

اما قول دیگری در سال وفات حضرت ام البنین نیز معروف است که ایشان در سال 70 هـ . ق وفات یافته اند.

 
ام البنين کيست ؟

نامش فاطمه و کنیه‏ اش امُّ البنین (مادر پسران) است. پدرش حِزام، و مادرش ثمامه یا لیلاست. همسرش علی‏بن ابی‏طالب علیه‏السلام و فرزندانش عباس علیه‏السلام ، عبداللّه‏، جعفر و عثمان هستند که هر چهار نفرْ در سرزمین کربلا و در رکاب امام حسین علیه‏السلام به شهادت رسیدند. آرام‏گاه وی در مدینه منوّره و قبرستان بقیع است.

ولادت ام البنین علیهاالسلام

در مورد تاریخ دقیق ولادت حضرت ام‏البنین اطلاعی در دست نیست و تاریخ‏نگارانْ سال ولادت او را ثبت نکرده‏اند، ولی یاد آور شده‏اند که تولد پسر بزرگ ایشان، حضرت ابوالفضل علیه‏السلام ، در سال 26 ق اتفاق افتاده است.
برخی از تاریخ‏نگارانْ زمان ولادت ایشان را در حدود پنج سال پس از هجرت تخمین می‏زنند.

بانویی از تبار دلاوران عرب

تاریخ گواهی می‏دهد که پدران و داییان حضرت ام‏البنین از دلیران عربِ پیش از اسلام بوده و از آن‏ها به هنگام نبرد، دلیرْمردی‏های فراوانی نقل شده است که در عین شجاعتْ بزرگ و پیشوای قوم خود نیز بوده‏اند، آن‏چنان که حاکمان زمانْ در برابرشان سرتسلیم فرود می‏آورند. اینان همانان هستند که عقیل ـ نسبْ‏شناس بزرگ عرب و برادر علی علیه‏السلام ـ به امیرالمؤمنین علیه‏السلام گفت: «در میان عرب از پدرانش شجاع‏تر و قهرمان‏تر یافت نمی‏شود».

چگونگي انتخاب برای همسری علی علیه‏السلام

بعد از شهادت فاطمه زهرا علیهاالسلام ، علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام برادرش عقیل را ـ که آشنا به علم نسب‏شناسی عرب بود ـ فرا خواند و از او خواست که برایش همسری از تبار دلاوران برگزیند تا پسر دلیری برای مولا به ارمغان آورد.
عقیل، فاطمه کلابیه را برای حضرت برگزید که قبیله و خاندانش، بنی کِلاب، در شجاعت بی‏مانند بودند، و حضرت علی علیه‏السلام نیز این انتخاب را پسندید.

خواستگاری 

بعد از این که عقیل شجره‏نامه‏ های اَعراب را بررسی و ام‏ البنین را انتخاب کرد، حضرت علی علیه‏السلام ، او را نزد پدر ام‏ البنین فرستاد. پدرخشنود از این وصلت مبارک، نزد دختر خود شتافت و موضوع را در میان گذاشت. ام البنین نیز با سربلندی و افتخارْ پاسخ مثبت داد و پیوندی همیشگی بین وی و مولای متقیان علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام برقرار شد.
امام علی علیه‏السلام ، در همسرش عقلی سترگ، ایمانی استوار، آدابی والا و صفاتی نیکو مشاهده کرد و او را گرامی داشت و از صمیم قلب در حفظ حُرمت او کوشید.

اولین روز زندگی مشترک

روز اولی که ام البنین علیهاالسلام پا در خانه علی علیه‏السلام گذاشت، حسن و حسین علیهماالسلام مریض بوده و در بستر افتاده بودند. عروس تازه ابوطالب، به محض آن‏که وارد خانه شد، خود را به بالین آن دو عزیز عالم وجود رسانید و هم‏چون مادری مهربان به دلجویی و پرستاری آنان پرداخت.


منم که سایه نشین و جود مولایم
کنیز خانه غم ؛ خاک پای زهرایم

منم که خانـــه به دوش غــم علی
منم که همقدم محنت ولی هستم

منم که شاهد زخم شکسته ابرویم
انیس گریه به یاس شکسته پهلویم

منم که در همه جا در تب حسن بودم
منم که شاهد خون لب حسن بودم

منم که جلوه حق را به عین می دیدم
خدای را به جمال حسین می دیددم

منم که بوده دلم صبح و شام با زینب
منم میان همه ؛ هم کلام با زینب

منم که سوگ گلستان و باغبان دارم
به سینه زخم غم کربلائیان دارم

منم که ظهر عطش را نمی برم از یاد
چهار لاله بی سر ز من به خاک افتاد

منم که مادر عشق و امید و احساسم
فدای یک سر موی حسین عباسم

چرا ام البنين ؟!

فاطمه کلابیه، بعد از گذشت مدتی از زندگی مشترک با علی علیه‏السلام ، به امیرالمؤمنین پیشنهاد کرد که به جای «فاطمه»، که اسم قبلی و اصلی وی بوده، او را ام البنین صدا زند تا فرزندان حضرت زهرا علیهاالسلام از ذکر نام اصلی او توسط پدرشان، به یاد مادر خویش، فاطمه زهرا علیهاالسلام نیفتند و در نتیجه، خاطرات گذشته، در ذهن آن‏ها تداعی نگردد و رنج بی‏مادری آن‏ها را آزار ندهد. 

محبت بی‏دریغ به فرزندان زهرا علیهاالسلام

ام‏البنین بر آن بود که، در زندگی جای خالی حضرت زهرا علیهاالسلام را برای فرزندان ایشان پر کند؛ مادری که در اوج شکوفایی پژمرده شد و آتش به جان فرزندان خردسال زد: فرزندان فاطمه زهرا علیهاالسلام در وجود این بانوی پارسا، مادر خود را می‏دیدند و رنج فقدانِ مادر را کمتر احساس می‏کردند.

ام‏البنین علیهاالسلام ، فرزندان دختر گرامی رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله را بر فرزندان خود مقدّم می‏داشت و بخش عمده محبت و علاقه خود را متوجه آنان می‏کرد و آن را فریضه‏ای دینی می‏شمرد؛ زیرا خداوند متعال در کتاب خود، همگان را به محبت آنان دستور داده است.

فرزندان ام‏البنین علیهاالسلام

ثمره زندگی مشترک ام البنین علیهاالسلام با حضرت علی علیه‏السلام ، چهار پسر بود که به دلیل داشتن همین پسران، او را ام‏البنین، یعنی مادر پسران می‏خواندند. نام فرزندان ایشان به ترتیب عبارتند از: قمربنی‏هاشم حضرت ابوالفضل العباس علیه‏السلام ، عبداللّه‏، جعفر و عثمان.
فرزندان ام البنین همگی در کربلا به شهادت رسیدند و نسل ایشان از طریق عُبیداللّه‏ فرزند حضرت ابوالفضل علیه‏السلام ادامه یافت.

مادر چهار شهید

با شهادت چهار فرزند ام‏البنین علیهاالسلام در کربلا، این بانوی شکیبا، به افتخار مادر شهیدان بودن نائل آمد و درکنار همسر شهید بودن، افتخاری دیگر بر صفحه افتخاراتش افزوده شد.

وقتی خبر شهادت فرزندانش به او رسید، سرشک اشک از دیده فرو ریخت و با روحیه‏ای قوی در اشعاری گفت: «ای کسی که فرزند رشیدم عباس را دیدی که همانند پدرش بر دشمنان تاخت، فرزندان علی علیه‏السلام همه شیران بیشه شجاعتند. شنیده‏ام بر سر عباس عمود آهنین زدند، در حالی که دست‏هایش را قطع کرده بودند؛ اگر دست در بدن پسرم بود، چه کسی می‏توانست نزد او آید و با او بجنگد؟

فرزندانم به فدای حسین علیه‏السلام

ام‏البنین بَشیر را دید که فرستاده امام سجاد علیه‏السلام بود و به مدینه آمده بود تا مردم را از ماجرای کربلا و بازگشت کاروان امام حسین علیه‏السلام با خبر سازد. به او فرمود: ای بشیر! از امام حسین علیه‏السلام چه خبر داری؟ بشیر گفت: خدا به تو صبر دهد که عباس تو کشته گردید. ام‏البنین فرمود: از حسین علیه‏السلام مرا خبر ده!

بشیر خبر شهادت بقیه فرزندان او را هم اعلام کرد، ولی ام‏البنین پیوسته از امام حسین علیه‏السلام خبر می‏گرفت و می‏گفت: فرزندان من و آن‏چه در زیر آسمان است، فدای حسینم باد.

چون بشیر خبر شهادت امام حسین علیه‏السلام را به آن حضرت داد، صیحه‏ای کشید و گفت: ای بشیر! رگ قلبم را پاره کردی و سپس صدا به ناله و شیون بلند کرد. 

این علاقه او به امام حسین علیه‏السلام دلیل کمال معنویت اوست که آن همه ایثار را در راه مقام ولایت فراموش کرد و تنها از رهبرش سخن به میان آورد.

  وفات این بی بی مجلّله را محضر حضرت ولی عصر ارواحنا فداه و تمامی محبّین اهل بیت (ع) تسلیت عرض می نمایم. 

مادر؛ 
مادری که اگر چه در کربلا نبود،
ولی دلش تا ابد در کربلا ماند و نگاهش بر افق،
که آیا «کاروان عشق» را بازگشتی خواهد بود؟
مادری که دلش برای همیشه در کنار «نهر علقمه»، سوگ نشین فرزندی شد
که نظیر نداشت در زیبایی و شجاعت!
مادری که دلش در میدان «قتلگاه» بود و نگاهش بر آسمان،
که چه وقت، «ماه»، بار دیگر خواهد تابید!
مادری که یک عمر،
دست از «حسین حسین» گفتن بر نداشت و تمام غریبانه هایش را،
حتی سوگ عزیزانش را با نام حسین علیه السلام همراهی کرد!
مادری که
«ام البنین علیهاالسلام»
بود، ولی آیینه نگاهش از آسمان کربلا، تنها اشکِ خونین ستارگان را چید؛
آن گاه که راوی، از عبور نیزه ها روایت می کرد!
مادری که حتی کوچه های «مدینه»، مرثیه سرای اندوه سترگ او شدند
و به استقامت و صبر او ایمان آوردند!
مادری که «وفا»، اولین درس زندگی و «شجاعت»،
عالی ترین سرشت همسری اش بود و «صحبت»،
بالاترین باور مهر پروری اش
مادری که برای همیشه،
با ناله های نینوایی، به یاد پسرانش، لالایی سرود و سروده هایش را فرات،
هر روز، هنگام غروب نجوا می کند!
مادری که بعد از شهادت
«عباس علیه السلام»
، دیگر به ماه نگاه نکرد و آسمان مدینه، نعمت نورافشانی اش را از دست داد!
مادری که در کربلا نبود، ولی تا ابد در کربلا ماند و دل از
«گودال قتلگاه» نگرفت و فریاد «یا حسین»اش را نه تنها در مدینه،
که از صحن مطهر کربلا می توان شنید! 
درود خداوند و سلام پاکان، بر روح بلند و وفاداری بی نظیرش باد!
روح آسمانی اش،
در سایه سار کوثر، شاد، و شفاعت بشکوهش، دستگیرمان باد!


ادامه مطلب

[ شنبه 15 فروردین 1394  ] [ 03:25 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

ه نقل از روابط عمومی رسانه ملی شبكه های تلویزیونی كه هرسال در روزهای آغازین فروردین تدارك برنامه های متنوع و شادی را برای مخاطبان می دیدند امسال به مناسبت تقارن این روز ها با ایام فاطمیه تلاش كردند مجموعه های تلویزیونی كوتاهی را آماده پخش كنند . این مجموعه ها علاوه بر جذابیت موضوعی ، احترام ایام فاطمیه را نیز در رسانه ملی حفظ خواهند كرد.

شبكه یك به این مناسبت سریال فوق سری را هر شب ساعت 22 روی آنتن می برد .  این مجموعه ساعت 8 صبح و 14 بعدازظهر روز بعد بازپخش می‌شود.

"فوق سری" به كارگردانی مهدی فخیم‌زاده و تهیه‌كنندگی سیدمحمود رضویساخته می شود .

در این سریال محمد صادقی نقش مجید باستان ، رئیس باند خلافكاران را بازی می‌كند . مهدی فخیم‌زاده در كنار كارگردانی ایفاگر دو نقش با نام سرهنگ نصراللهی و ناصر پاپتی

نقش آفرینی خواهد كرد .حبیب دهقان نسب نقش سرهنگ احمد نادری، رامین راستاد نقش خلافكار، شقایق فراهانی نقش همسر سرهنگ و شاهرخ فروتنیان نقش خواستگار را ایفا می‌كنند.

این سریال با همكاری معاونت اجتماعی نیروی انتظامی و گروه سریال‌های شبكه یك تولید می‌شود و نحوه پیشگیری، برخورد با عاملان فروش مواد مخدر و نفوذ تولیدكنندگان و پخش‌كنندگان مواد مخدر بین جوانان را به تصویر می‌كشد.

شبكه دو "بزم آخر" را به همین مناسبت در روز های اول فروردین به روی آنتن می برد .  جمال گلی، تهیه‌كننده مینی سریال «بزم آخر» كه از اول تا چهارم فروردین ماه از شبكه دو پخش می‌شود، درباره اولین قسمت این اثر به جام‌جم گفت: اولین قسمت با تحقیقات رضوان ( الهام چرخنده) شروع می‌شود كه به سراغ یك تعزیه‌خوان قدیم تهران می‌رود كه مهدی فقیه نقش او را بازی می‌كند. همزمان پدرش (آتیلا پسیانی) برای برپایی مراسم تعزیه در ایام فاطمیه با مشكل جدی رو‌به‌رو می‌شود و... . وی در حال تحقیق برای طرح پایان نامه خود در رشته تئاتر درباره نمایش‌های آئینی و بخصوص تعزیه درگیر ماجراهای پیچیده‌ای می‌شود و به حقایقی دست پیدا می‌كند. شبكه دو پس ازایام فاطمیه مخاطبان خود را به تماشای سریال "درحاشیه " ساخته مهران مدیری دعوت خواهد كرد .

"مهر طوبی" مینی سریالی است كه شبكه سه سیما در این ایام روی آنتن خواهد برد. 

مینی سریال «مهر طوبی» از اول تا پنجم فروردین از این شبكه پخش می‌شود . سیدمجید موسویان، كارگردان این اثر است . مهر طوبی ،  هفت داستان را به شكل موازی روایت می‌كند كه محور همه آنها مادر است . در خلاصه داستان این سریال به قلم هومان فاضل آمده است: عادل كیایی وصیت می‌كند پس از مرگش فرزندش محسن،  زنی به نام طوبی طاهریان را پیدا كند. محسن موظف است پولی را به او برساند و پس از گرفتن رسید پول و اخذ رضایت از طوبی می‌تواند به بقیه ارث پدرش دست‌یابد . محسن كه نشانه‌های روشنی از طوبی در اختیار ندارد جستجو را شروع می‌كند، اما در این مسیر با واقعیت‌هایی روبه‌رو می‌شود. مهدی سلوكی و مهران رنجبر در این سریال نقش دو دوست را بازی می‌كنند .

شبكه آموزش ویژه برنامه ادبی باغ یاس را تقدیم بینندگان خود می كند .

این مشاعره بنا به تقارن نوروز با ایام فاطمیه هرشب ساعت 20 با اجرای اسماعیل‌آذر پخش می‌شود .

شبكه مستند به خاطر تقارن نوروز و ایام فاطمیه ،مجموعه مستندهایی در رثای حضرت زهرا(س) پخش می كند . مستند «كوثر» یكی از این ویژه هاست كه همزمان با ایام فاطمیه از این شبكه پخش می شود.

سر به راه در شبكه 5 آماده نمایش شده است .

سریال سر به راه به كارگردانی سعید سلطانی و تهیه‌كنندگی ایرج محمدی در فروردین امسال از شبكه پنج پخش می‌شود . قصه سریال سر به راه درباره جوان سر به هوایی است كه به جای زندان، مجبور به گذراندن دوره محكومیت خود در یك موسسه خدمات اجتماعی می‌شود و این موسسه جایی نیست جز خانه یاس . نقش این جوان را كه به مرور زمان و پیش آمدن اتفاقاتی تغییر رویه می‌دهد، سیاوش خیرابی بازی می‌كند كه نامش در این سریال شهاب است. این موسسه نگهبانی هم با نام عظمت دارد كه نقش او را ارژنگ امیرفضلی بازی می‌كند .

مسعود كرامتی در این سریال نقش یحیی، مسئول خانه یاس را بازی می‌كند. این موسسه كودكان بی‌سرپرست را نگهداری می‌كند. یحیی دو دختر به نام‌های ریحانه و رعنا دارد كه نقش‌های آنها را به ترتیب الناز حبیبی و شقایق دهقان بازی می‌كنند. بیژن بنفشه‌خواه نقش حمید داماد خانواده را به عهده دارد .

سریال «آسمان من» را هم می توانید در این ایام از شبكه افق ببینید .

این مجموعه را محمدرضا آهنج كارگردانی كرده است و داستان آن درباره امنیت پرواز است. دانیال حكیمی، صالح میرزاآقا، امیر آقایی، حسن پورشیرازی، آتیلا پسیانی، امین حیایی، پژمان بازغی، حامد بهداد، سروش صحت و... در این سریال بازی می‌كنند.

شبكه شما هم سریال تلخ و شیرین را برای نوروز تدارك دیده است. این سریال را حسن آخوندپور، سروش محمدزاده و احمد شادكامی كارگردانی كرده‌اند .

 

ادامه مطلب

[ جمعه 29 اسفند 1393  ] [ 01:38 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

حدیثی که در ذیل آمده است از حضرت فاطمه زهرا (س) نقل شده است:


عَبْدُ اللّهِ بْنِ مَسْعُود، فالَ: اتَیْتُ فاطِمَهَ صَلَواتُ اللّهِ عَلَیْها، فَقُلْتُ: ایْنَ بَعْلُکِ؟ فَقالَتْ(علیها السلام): عَرَجَ بِهِ جِبْرئیلُ إلَی السَّماءِ، فَقُلْتُ: فیما ذا؟ فَقالَتْ: إنَّ نَفَراً مِنَ الْمَلائِکَهِ تَشاجَرُوا فی شَیْیء، فَسَالُوا حَکَماً مِنَ الاْدَمِیّینَ، فَاَوْحیَ اللّهُ إلَیْهِمْ انْ تَتَخَیَّرُوا، فَاخْتارُوا عَلیِّ بْنِ ابی طالِب (علیه السلام).

عبد اللّه بن مسعود گوید: روزی بر فاطمه زهراء(علیها السلام)وارد شدم و عرضه داشتم: همسرت کجا است؟ فرمود: همراه جبرائیل به آسمان عروج نموده است، گفتم: برای چه موضوعی؟! فرمود: بین عدّه ای از ملائکه الهی مشاجره ای شده است; و تقاضا کرده اند یک نفر از آدم ها بین ایشان حکم و قضاوت نماید; و خداوند به ملائکه وحی فرستاد: خودتان یک نفر را انتخاب نمائید; و آن ها هم حضرت علیّ بن ابی طالب (علیه السلام) را برگزیدند.
 

                                                          اختصاص شیخ مفید: ص ۲۱۳
 

ادامه مطلب

[ دوشنبه 25 اسفند 1393  ] [ 02:14 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

رسول خدا فرمود: هرکس فرزندش را ببوسد خدا برایش نیکی می نویسد؛ همچنین فرمود: فرزندانتان را زیاد ببوسید، به راستی که برای شما در برابر هربوسه درجه ای در بهشت است که مسافتش پانصد سال است.
عبدالله بن مسعود می گوید: نزد پیامبربودم. وقتی حسین بن علی وارد شد پیامبر وی را گرفت و او را بوسید... و دهانش را بر دهان وی نهاد و فرمود: خدایا! من او را دوست می دارم، پس تو نیز دوست بدار او را و هرکه وی را دوست می دارد.


ادامه مطلب

[ پنج شنبه 21 اسفند 1393  ] [ 05:12 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

حضرت موسی (ع) در مناجات خود با پروردگارش عرض کرد: یا رَب ما لِمَن شَیَّعَ جَنازَة؛ پروردگارا ثواب کسی که تشییع جنازه کرد چیست؟

خطاب رسید: اَوَّکِلَّ بِهِ مَلائِکَةُ مِن مَلائِکَتی مَعَهُم رایاتُ یُشَیعُونَهُم مِن قُبُورِهِم اِلی مَحشَرِهِم؛ همانا فرشتگانی از فرشتگانم را بر او می گمارم که با داشتن پرچم ها آنان را از قبرهایشان تا روز حشر تشییع کنند.

همچنین علی بن ابیطالب (ع) می فرمایند: اَوَّلُ ما یُتحَفُ بِهِ المُؤمِنُ قیِ قَبرِه أن یُغفَرَ لِمَن تَبعَ جَنازَتَهُ؛ نخستین تحفه ای که در قبر به شخص مؤمن داده می شود این است کسانی که جنازه ی او را تشییع کرده اند آمرزیده می شوند.

منابع:

1-شیخ صدوق. من لا یحضره الفقیه، ج1: 162.

2-شیخ حر عاملی. وسایل الشیعه، ج1: 820.

3- بیگم آزرمی، مردگان از ما چه می خواهند: 69، 73.


ادامه مطلب

[ پنج شنبه 21 اسفند 1393  ] [ 05:11 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

قصص و نام دیگرش «موسی و فرعون»۱ بیست و هشتمین سوره قرآن است که مکی و ۸۸ آیه دارد.

از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله روایت شده است: اگر کسی سوره قصص را قرائت کند ده برابر تعداد کسانی که حضرت موسی علیه السلام را تصدیق یا تکذیب کرده اند به او حسنه داده می شود و تمامی فرشتگان آسمان و زمین در روز قیامت، به سود او شهادت می دهند که او راستگو و درستکار بوده است. ۲

آثار و برکات سوره

۱) شفای همه دردها
در آثار و خواص سوره از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده: اگر سوره قصص را بنویسند و آنگاه با آب آنرا بشویند، همه دردها و ناراحتی ها از آنها برطرف می شود. ۳

۲) درمان درد شکم و کبد و طحال
از امام صادق علیه السلام نقل شده: اگر نوشته سوره قصص را بر کسی که درد شکم یا بیماری طحال یا درد کبد یا هر گونه درد دیگری در درون بدن دارد بیاویزند، بهبود می یابد. ۴

 ۳) برای ترس از حاکم و شخص قدرتمند
از امیرالمؤمنین علی علیه السلام نقل شده: برای ترس از سلطان و حاکم ۷ بار بگویید: (آیه ۳۵) « بسم الله و بالله قَالَ سَنَشُدُّ عَضُدَکَ بِأَخِیکَ وَنَجْعَلُ لَکُمَا سُلْطَانًا فَلَا یَصِلُونَ إِلَیْکُمَا بِآیَاتِنَا أَنتُمَا وَمَنِ اتَّبَعَکُمَا الْغَالِبُونَ » ؛ گفت: تو را به برادرت قویدست خواهیم کرد و برایتان حجتی قرار می دهیم به سبب نشانه هایی که شما را داده ایم، به شما دست نخواهند یافت شما و پیروانتان پیروز خواهید بودو این دستور را در کنار نهر آبی جاری بگو و هر گاه از نماز شب فارغ شدی پیش از آن که نماز صبح را بخوانی ۷ بار این دستور را انجام بده. إن شاءالله هیچ چیزی به تو زیان نخواهد رساند. ۵

 ۴) رویارویی با ظالم
در رویارویی با ظالمان گفته شده که آیات ۷۰-۶۸ سوره قصص را هنگامی که بر حاکم ستمگری وارد می شود ۷ بار بخواند و آنگاه ۳ بار بگوید:« اللهُ غالبُ أمْرِهِ» از شر ستمهای او در امان می ماند. ۶

پی نوشت:
(۱)درمان با قرآن، ص۶۸
(۲) مجمع البیان،ج۷، ص۴۱۲
(۳)تفسیرالبرهان، ج۴،ص۱۹۹
(۴)المصباح کفعمی، ص۴۵۶
(۵) طب الائمه، ص۳۵
(۶) خواص القرآن و فوائده، ص۷۲
منابع: «قرآن درمانی روحی و جسمی محسن آشتیانی، سید محسن موسوی؛ و درمان با قرآن،محمدرضا کریمی»


ادامه مطلب

[ پنج شنبه 21 اسفند 1393  ] [ 05:08 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

حدیثی که در ذیل آمده است از حضرت فاطمه زهرا (س) نقل شده است:

قالَتْ علیها السلام :

 الْزَمْ رِجْلَها، فَإنَّ الْجَنَّةَ تَحْتَ اقْدامِها، و الْزَمْ رِجْلَها فَثَمَّ الْجَنَّةَ.

 همیشه در خدمت مادر و پاى بند او باش ، چون بهشت زیر پاى مادران است ؛ و نتیجه آن نعمت هاى بهشتى خواهد بود.

                                                      كنزل العمّال : ج 16، ص 462


ادامه مطلب

[ پنج شنبه 21 اسفند 1393  ] [ 05:07 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By RASEKHOON :.

تعداد کل صفحات : 37 :: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >

درباره وبلاگ

مصباح الهدی برنامه ای برگرفته از قرآن و اهل بیت (ع) برای زندگی سعادتمندانه به شما می دهد
نویسند وبلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 115028 نفر
كل مطالب : 367 عدد
تعداد کل نظرات: 33 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ: شنبه 16 شهریور 1392 
آخرین بروز رسانی : پنج شنبه 29 تیر 1396 
امکانات وب
دعای فرج