مصباح الهدی
اللهم عجل لولیک الفرج
قالب وبلاگ
امام صادق(ع) می‌فرمایند «آخرین پیامبری که وارد بهشت می‌شود سلیمان بن داوود(ع) است و این به دلیل مال، ثروت و سلطنتی است که در دنیا به او داده شد.» (1)
وی تصریح کرد: معنای حدیث آن نیست که مقام و منزلت حضرت(ع) متأخر از دیگر انبیاء یا شهدا است بلکه به خاطر کثرت اموال و محاسبه آن‌ها، حضرت سلیمان(ع) با تأخیر وارد بهشت می‌شود.
این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: درباره ثروت حضرت سلیمان(ع) آورده‌اند که لشکر او به طول صد فرسخ از جنیان، چهارپایان، پرندگان، انسان‌ها بوده و نیز قالیچه‌ای از حریر و طلا داشته که با آن پرواز می‌کرده است و همچنین در آشپزخانه او روزی صدهزار گوسفند و چهل‌هزار گاو برای فقرا و لشکریانش طبخ می‌شد.
وی گفت: با این همه توصیف از ثروت حضرت سلیمان(ع) اما وقتی به زندگی آن بزرگوار نگاه می‌کنیم، با وجود آنکه خود حضرت(ع) از خداوند مکنت، قدرت و شوکت را درخواست کرده و خدا آن‌ها را به او داده بود ولی غذای او نان جو بوده که آن را با دست خود می‌پخت.
آیت الله هشترودی اظهار داشت: نکته جالب آنجاست که حضرت(ع) شغلش حصیربافی بوده و از طریق آن امرار معاش می‌کرده، بدون آنکه به اموال در اختیار نگاه بکند.
وی گفت: داستان زندگی انبیاء هر کدام درسی برای ما دارد، سلیمان بن داوود (ع) با آنکه عابد، پاکدامن، منصوب و برگزیده از جانب خداوند بود و با عظمت و مکنتی که در اختیار داشت،‌باید در روز قیامت نسبت به اموال و ثروت و اختیاراتی که به او داده شده بود پاسخو باشد لذا در مور مردم نیز همینطور است.
 
(1) بحارالانوار جلد 70
 

ادامه مطلب

[ سه شنبه 1 دی 1394  ] [ 06:55 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
 دهم محرم سال 61 هجری زمین از خون بزرگانی سیراب شد که گذر قرن‌های متمادی نیز نتوانست فریاد مظلومیت این خون‎های به ظلم ریخته شده را خاموش کند. آنانکه در کربلا و در رکاب امام زمان خود جان باختند سربلندان تاریخ شدند و اکنون نوبت ماست که یزیدیان زمان خود را بشناسیم و باید بدانیم که امروز ولی امرمان هدف مکر دشمنان قرار گرفته و باید هوشیار باشیم. یادمان نرود خلف یزید طول تاریخ را در تعقیب فرزندان حسین (ع) سپری کرده تا به امروز رسیده و اکنون نیز با همان کینه 1400 سال پیش در پی دشمنی با آل‌الله است. مراقب باشیم که امروز نیز خولی‎ها به دنبال رأس فرزندان حسین (ع) آمده‌اند و هنوز ندای هل‎من‎ناصرینصرنی از گلوی مسلمین شنیده می‎شود و بی‌تفاوتی در قبال آنان بار دیگر واحسرتا را در به دنبال خواهد داشت که در جبران این غفلت شاید دیگر از دست مختارها نیز کاری بر نیاید.
 
 
چه نهفته است در تکرار عاشورا ؟
 
مبادا امروز دوباره فرزندان مسلم در کوچه‎های کوفه رو در روی نوادگان سیاه‌پوش سفیانی قرار گیرند که شرف و انسانیت را با قیمت ارزان به سیم و زر دنیوی فروخته‎اند و برای سر فرزندان زهرای مرضیه قیمت تعیین می‎کنند!؟ 
 
چه نهفته است در تکرار عاشورا ؟
 
اشتباه نکن! فرقی نمی‎کند جهان پیشرفته امروز با جاهلیت 1400 سال پیش! هنوز هم هستند حکّامی که راه را بر دوستداران پیامبر(س) می‌بندند و آب را از مسلمانان دریغ می‎کنند؛ هنوز بستن راه، تشنگی، عطش  و کربلا در جریان است... همانا که آل‎سقوط بستند راه را بر یاران حسین(ع) و دریغ کردند آب را و از کشتگان پشته ساختند و خم به ابرو نیاوردند.
 
 
چه نهفته است در تکرار عاشورا ؟
 
چقدر عذاب آور است در عصری که بوق و کرنای حقوق بشر سازمان‎های بین‌المللی گوش فلک را کر کرده، در امن‌ترین سرزمین‌ راه را بر نوامیس خدا می‌بندند. اینها نوادگان کسانی هستند که پیش از هجرت اسلام در کوچه‎های بنی‌هاشم راه را بر انسیه طاهره بستند و در 61 هجرت سپاه مقابل فرزندش به صف کردند و امروز نوادگان شوم همانان راه بر حجاج بیت‎الله می‌بندند و بالای سر تشنگان بر زمین افتاده آب می‎نوشند و قهقهه سر می‎دهند و باز تاریخ تکرار می‌شود.
 
چه نهفته است در تکرار عاشورا ؟
 
 
پس مسلمان امروز بر تو واجب است که شمر زمان خود را بشناسی تا بتوانی در قبالش از کشتار زنان و کودکان بی‌گناه یمن، سوریه و عراق جلوگیری کنی؛ چرا که بین آل‎سعود و آل‎امیه تفاوتی نیست. هر دو ناحقند و حق را می‎کشند. جماعت بدعت آوری که این سال‎ها به فتنه‌ای بزرگ تبدیل شده‌اند و قتل و غارت را دروازه ورود به عرش خدا می‌داند.
 
یهودی‌صفتانی که در صدر اسلام به ظاهر اسلام آوردند و امروز با نسخه پیش‎ رفته‎تری به نام آل‎سعود عنوان خادم‎الحرمینی را غصب کرده‎اند، اما خائن به اهل حرم هستند. اینها همان یهودیانی هستند که قرآن کریم با بدنامی از آنان یاد کرده و در آیه چهار سوره اسراء می‌فرماید: "وَ قَضَيْنا إِلى‏ بَنِي إِسْرائِيلَ فِي الْكِتابِ لَتُفْسِدُنَّ فِي الْأَرْضِ مَرَّتَيْنِ وَ لَتَعْلُنَّ عُلُوًّا كَبِيراً.
 
چه نهفته است در تکرار عاشورا ؟
 
 
آری! دشمنی شیطان رجیم با فرزندان آدم ادامه دارد؛ گاهی در قالب قابیل، گاه یزید، شمر، صدام، صهیونیسم، آل‌سعود  و گاهی داعش و النصره.
 
و چه زیبا فرمودند رهبر انقلاب اسلامی که "رقم خوردن این سرنوشت شوق انگیز(شهادت) آرزوی دیرینه‌ مجاهدان راه حق است... خداوند باب شهادت را برای بندگان خالص خود باز گذاشته و حیف است که مرگ مجاهدان و اسوه‌هایی نظیر شهید همدانی، در راهی غیر از راه شهادت رقم بخورد. 
 
چه نهفته است در تکرار عاشورا ؟
 
پس یزیدان زمان بدانند دور نخواهد بود زمانی که با برخورد سخت و خشن مریدان علی(ع)، پرونده سیاه زندگیشان در هم پیچیده خواهد شد.
 

 


ادامه مطلب

[ جمعه 1 آبان 1394  ] [ 01:38 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
 در حدیثی از امام صادق علیه السلام به نقل از امام علی بن ابیطالب علیه السلام آمده است:
 
زَارَنَا رَسُولُ اللهِ(صلى الله عليه وآله) وَقَدْ أَهْدَتْ لَنَا أُمُّ أَيْمَنَ لَبَناً وَزُبْداً وَتَمْراً فَقَدَّمْنَا مِنْهُ فَأَكَلَ، ثُمَّ قَامَ إِلَى زَاوِيَةِ الْبَيْتِ فَصَلَّى رَكَعَاتٍ، فَلَمَّا كَانَ فِي آخِرِ سُجُودِهِ بَكَى بُكَاءً شَدِيداً فَلَمْ يَسْأَلْهُ أَحَدٌ مِنَّا إِجْلَالًا وَإِعْظَاماً لَهُ.
 
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به دیدار ما آمدند. ام ایمن برای ما ماست، کره و خرما هدیه آورد و ما آنرا به خدمت پیامبر تقدیم نمودیم. پیامبر از آن طعام تناول فرموده به گوشه ای از خانه رفته و چند رکعت نماز بجای آوردند. پیامبر اکرم در آخرین رکعت به شدت گریستند و ما به احترام شان و عظمت ایشان علت گریه را سوال نکردیم.
 
فَقَامَ الْحُسَيْنُ(عليه السلام) وَقَعَدَ فِي حَجْرِهِ فَقَالَ: يَا أَبَتِ لَقَدْ دَخَلْتَ بَيْتَنَا فَمَا سُرِرْنَا بِشَيْءٍ كَسُرُورِنَا بِدُخُولِكَ ثُمَّ بَكَيْتَ بُكَاءً غَمَّنَا فَمَا أَبْكَاكَ؟
 
امام حسین علیه السلام از جای خویش برخواست و در دامن جد بزرگوارش نشست و عرضه داشت: یا جدا به خانه ما آمدی و ما را خوشحال نمودی. شما را چه شد که این مقدار گریستید؟
 
فَقَالَ: يَا بُنَيَّ أَتَانِي جَبْرَئِيلُ(عليه السلام) آنِفاً فَأَخْبَرَنِي أَنَّكُمْ قَتْلَى، وَأَنَّ مَصَارِعَكُمْ شَتَّى.
 
پیامبر در پاسخ فرمودند: فرزندم، جبرئیل علیه السلام هم اکنون به نزد من آمد و به من گفت شما همگی کشته شده و اندامتان قطعه قطعه خواهند شد.
 
فَقَالَ: يَا أَبَتِ فَمَا لِمَنْ زَارَ قُبُورَنَا عَلَى تَشَتُّتِهَا؟
امام حسین علیه السلام سوال کردند: شان و حال زائرین قبور ما چگونه است؟
فَقَالَ(صلى الله عليه وآله): يَا بُنَيَّ، أُولَئِكَ طَوَائِفُ مِنْ أُمَّتِي يَزُورُونَكُمْ فَيَلْتَمِسُونَ بِذَلِكَ الْبَرَكَةَ، وَحَقِيقٌ عَلَيَّ أَنْ آتِيَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ حَتَّى أُخَلِّصَهُمْ مِنْ أَهْوَالِ السَّاعَةِ..
 
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: فرزندم، گروهی از امت من به زیارت قبر شما آمده و از شما طلب برکت می نمایند. بر من است تا در روز قیامت بر ایشان درآمده و آنها را از منازل هولناک آخرت رهائی بخشم.
 
و چه سعادتی ازاین بالاتر که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در روز جزا زائران حسین بن علی علیهم السلام را دست گیر و یار باشند.
 
 
منبع: سایت حرم مطهر حضرت عباس(ع)

ادامه مطلب

[ جمعه 1 آبان 1394  ] [ 01:37 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، امام حسین علیه السلام، نرم افزار اندروید «تبلیغ در محرم» از سوی اداره نرم افزارهای دینی معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه‌های علمیه، جهت استفاده مبلغان در ایام تبلیغی محرم و صفر به صورت رایگان منتشر شد.

 
این نرم افزار شامل 105 موضوع برای منبر و سخنرانی، 261 مدخل با بیش 260 حدیث مستند و بیش از 500 شعر از شعرای معروف و همچنین تکنیک هایی برای مهارت در سخنوری است که مجریان، وعاظ و مبلغان دینی را در اجرای جلسات مذهبی یاری می کند.
 
بانک سوژه سخنرانی ماه محرم + دانلود نرم افزار  بانک سوژه سخنرانی ماه محرم + دانلود نرم افزار
 
 
رمز فایل : www.yjc.ir
 
 

 


ادامه مطلب

[ دوشنبه 27 مهر 1394  ] [ 01:59 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

چرا محرم؟!

 

پيش از اسلام عرب، جنگ در اين ماه را حرام مي‌دانست و ترك مخاصمه مي‌كرد؛ لذا از آن زمان اين ماه بدين اسم نامگذاري شد.(1) و روز اول محرم را اول سال قمري قرار دادند.(2) در توضيح اين كه چرا ماه‌هاي ديگر كه جنگ در آنها حرام است، محرم ناميده نمي‌شود مي‌توان گفت: چون ترك جنگ از اين ماه شروع مي‌شد به آن محرم گفتند.

 

اين ماه در مكتب تشيع يادآور نهضت حضرت سيدالشهدا و حماسه‌ جاودان كربلاست.

 

اين ماه، يادآور دلاورمردي‌هاي ياران با وفاي اباعبدالله الحسين(عليه السلام)، فداكاري‌هاي زينب كبري(سلام الله عليها)، حضرت سجاد(عليه السلام)، و همه‌ اسراي كاروان امام حسين(عليه السلام)، است. اين ماه، يادآور خطبه‌ها و شعارهاي آگاهي‌بخش سالار شهيدان، نطق آتشين حضرت زينب(سلام الله عليها) و خطابه‌ غرّاي زين العابدين(عليه السلام)، است.

اين ماه، يادآور استقامت حبيب بن مظاهر و شهادت عون و جعفر است.

آري اين ماه، ماه پيروزي حق بر باطل است.

 

محرم از منظر ائمه(عليهم السلام)

شيعيان از امام رضا(عليه السلام)، چنين نقل شده است:

«وقتي محرم فرا مي‌رسيد، پدرم خندان ديده نمي‌شد، حزن و اندوه تا پايان دهه‌ اول بر او غالب بود و روز عاشورا، روز حزن و مصيبت و گريه ايشان بود.»(3)

همچنين حضرت امام رضا(عليه السلام) درباره‌ عاشورا مي‌فرمايد:

«كسي كه عاشورا روز مصيبت و اندوه و گريه‌اش باشد، خداوند قيامت را روز شادماني و سرور او قرار خواهد داد.»(4)

 

اعمال شب اول ماه محرم

 نماز: اين شب چند نماز دارد كه يكي از آنها به شرح ذيل است:

دو ركعت، كه در هر ركعت بعد از حمد يازده مرتبه سوره‌ توحيد خوانده شود.

 

در فضيلت اين نماز چنين آمده است:

«خواندن اين نماز و روزه داشتن روزش موجب امنيّت است و كسي كه اين عمل را انجام دهد، گويا تمام سال بر كار نيك مداومت داشته است.»(5)

 

2ـ احياي اين شب.(6)

 

 نيايش و دعا.(7)

 

روز اول محرم

اول محرم هر سال اولين روز سال قمري است. از امام محمدباقر(عليه السلام) روايت شده است: «آن كس كه اين روز را روزه بدارد، خداوند دعايش را اجابت مي‌كند، همانگونه كه دعاي زكريا(عليه السلام) را اجابت كرد.»(8)

دو ركعت نماز خوانده شود و پس از آن سه بار دعاي زير قرائت گردد:

«اللّهم انت الاله القديم و هذه سنةٌ جديدةٌ فاسئلك فيها العصمة من الشيطان و القوَّة علي هذه النّفس الامّارة بالسُّوء»(9)؛ بارالها! تو خداي قديم و جاوداني و اين سال، سال نو است، از تو مي‌خواهم كه مرا در اين سال از شيطان حفظ كني و بر نفس اماره (راهنمايي كننده) به بدي پيروز سازي.

 

روز دوم محرم

در چنين روزي كاروان امام حسين(عليه السلام) در سال 61 ه‍ .ق وارد سرزمين كربلا شد و با ممانعت لشكر حرّ مجبور به توقّف در آنجا گرديد.(10)

 

روز سوم محرم

از پيامبر اكرم(صلي الله عليه و آله) نقل شده است:

«هر كس در اين روز روزه بگيرد، خداوند دعايش را اجابت كند.»(11)

در آن روز سپاه عمر بن سعد وارد كربلا شد.

 

روز چهارم محرم

بي‌نتيجه بودن مذاكره حضرت سيدالشهداء(عليه السلام)، با عمر بن سعد براي وادار كردن لشكر وي به ترك جنگ و دعوت او و لشكرش جهت ملحق شدن به سپاه اسلام.

 

روز هفتم محرم

روزه گرفتن مستحب است.

 

روز نهم محرم

تاسوعاي حسيني، روز محاصره‌ امام حسين(عليه السلام) و اصحابش در سرزمين كربلا توسط سپاه شمر.(12)

 

اعمال شب عاشورا

 چند نماز براي اين شب در روايات آمده است كه يكي از آنها چنين است:

چهار ركعت نماز كه در هر ركعت بعد از سوره‌ حمد، 50 بار سوره‌ توحيد خوانده مي‌شود. پس از پايان نماز، 70 بار «سبحان الله والحمدالله و لا اله الاّ الله و الله اكبر ولا حول ولا قوة الاّ بالله العليّ العظيم» خوانده شود.(13)

 

2ـ احياي اين شب كنار قبر امام حسين(عليه السلام).(14)

 

 دعا و نيايش. (15)

 

روز عاشورا

 

 عزاداري بر امام حسين(عليه السلام) و شهداي كربلا، در اين مورد از امام رضا(عليه السلام) نقل شده است:

 

هر كس كار و كوشش را در اين روز، رها كند، خداوند خواسته‌هايش را برآورد و هر كس اين روز را با حزن و اندوه سپري كند، خداوند قيامت را روز خوشحالي او قرار دهد. (16)

 

2ـ زيارت امام حسين(عليه السلام).(17)

 

 روزه گرفتن در اين روز كراهت دارد؛ ولي بهتر است بدون قصد روزه، تا بعد از نماز عصر از خوردن و آشاميدن خودداري شود. (18)

 

4ـ آب دادن به زائران امام حسين(عليه السلام).(19)

 

 خواندن سوره توحيد هزار مرتبه.(20)

 

6ـ خواندن زيارت عاشورا. (21)

 

7ـ گفتن هزار بار ذكر «اللّهم العن قتلة الحسين(عليه السلام).»(22)

 

روز دوازدهم محرم

ورود كاروان اسيران كربلا به كوفه و شهادت حضرت سجاد(عليه السلام) در سال 94 ه‍ .ق.

 

روز بيست و يكم محرم

1ـ روزه‌ اين روز مطلوب است. (23)

 

پي‌نوشت‌ها:

1- مصباح كفعمي، ص 509.

2- فرهنگ عاشورا، ص 405، جواد محدثي.

3- وسائل الشيعه، ج 5، ص 394، حديث 8.

4- همان، حديث 7.

5- بحارالانوار، ج 98، ص 333؛ وسائل الشيعه، ج 5، ص 294، حديث 1؛ مفاتيح الجنان، ص 286.

6- مصباح المتهجد، ص 783.

7- بحارالانوار، ج 98، ص 324.

8- عروة الوثقي، ج 2، ص 243؛ وسائل الشيعه، ج 7، ص 347، حديث 3.

9- بحارالانوار، ج 98، ص 334.

10- فرهنگ عاشورا، ص 406.

11- عروة الوثقي، ج 2، ص 242؛ وسائل الشيعه، ج 7، ص 348.

12- وسائل الشيعه، ج 7، ص 339، حديث 1.

13- همان، ص 295، حديث 4 و 5.

14- بحارالانوار، ج 98، ص 340.

15- همان، ص 338.

16- بحارالانوار، ج 98، ص 43، حديث 5.

17- كامل الزيارات، ص 174، حديث 5 و 6.

18- وسائل الشيعه، ج 7، ص 338، حديث 7.

19- كامل الزيارات، ص 174، حديث 5.

20- وسائل الشيعه، ج 7، ص 339، حديث 8.

21- كامل الزيارات، ص 174.

22- مفاتيح الجنان، ص 298.

23- بحارالانوار، ج 98، ص 345، حديث 1.


ادامه مطلب

[ دوشنبه 20 مهر 1394  ] [ 07:19 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 1 ]
حجت الاسلام و المسلمین احمد شرفخانی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در نشست یکروزه معاونین سازمان و مدیران کل ستادی و استانی با موضوع موقوفات حوزه های علمیه با اشاره به اینکه از سال 92 مدیریت موقوفات حوزه های علمیه از سوی مدیران و شورای عالی حوزه به مرکز مدیریت حوزه های علمیه واگذار شده است، اظهارداشت : کمیته مشترک موقوفات حوزه های علمیه با حضور مسئولان اوقاف و مرکز مدیریت حوزه ها در سال 92 تشکیل شد و تاکنون 32 جلسه که اکثرا استانی و شهرستانی بوده است ، تشکیل شده است.
 
وی با اشاره به اینکه در مجموع در این جلسات 175 مصوبه صادر شده است، گفت : برخی از این مصوبات اجرایی و برخی دیگر نیز در حال پیگیری برای اجراست.
 
شرفخانی با اشاره به اینکه در هرکدام از این جلسات سهمیه ایجاد وقف جدید برای حوزه های علمیه استانها تعیین می شود ، تصریح کرد : تاکنون 80 وقف جدید توسط حوزه های علمیه با نیت هزینه برای حوزه ها در کشور ثبت شده است.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به آمار موقوفات حوزوی تصریح کرد: حدود 2700موقوفه با نیت های مرتبط با حوزه های علمیه در کشور داریم که از این تعداد1879 موقوفه غیرمتصرفی و 806 موقوفه متصرفی و 15 موقوفه اشتراک تولیت است که از این تعداد نیز 820 موقوفه انتفاعی و 1980 موقوفه منفعتی است.
 
وی ادامه داد : در مجموع موقوفات حوزوی دارای 171 هزار و 511 رقبه است که از این تعداد نیز 3493 رقبه انتفاعی و 168 هزار رقبه منفعتی است.
 
شرفخانی با اشاره به میزان درآمدهای این موقوفات گفت: در سال 88 موقوفات حوزوی تنها 800 میلیون تومان درآمد داشت اما با تلاشها و برنامه ریزی های صورت گرفته در سال 93 این رقم به 10 میلیاردتومان افزایش یافت و در مجموع از سوی سازمان اوقاف 18 میلیاردتومان در سال گذشته به حوزه های علمیه اختصاص یافت.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه در استان کهکیلویه و بویراحمد هیچ موقوفه ای برای حوزه های علمیه نداریم ، تصریح کرد: استانهای ایلام، بوشهر و اردبیل دارای کمترین موقوفات و استانهای خراسان رضوی ، تهران و فارس دارای بیشترین موقوفات مرتبط با حوزه های علمیه هستند.
 

ادامه مطلب

[ شنبه 21 شهریور 1394  ] [ 10:00 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

لاله افتخاری اظهار داشت: چنین تولیدات سینمایی باید مورد حمایت قرار گیرد چرا که وظیفه سینمای جمهوری اسلامی پاسخگویی به نیازهای جامعه بشری و سوالات تاریخی مخاطبان عام خود است.در خصوص فیلم «محمد رسول الله(ص)» آخرین اثر مجید مجیدی گفت: در طول تاریخ و خصوصا در دهه‌های اخیر درباره پیامبر اکرم(ص) شبهاتی مطرح شده به طوریکه امروز شبهاتی نسبت به جایگاه و عصمت ایشان و همچنین منبع ‌و آغاز وحی مطرح می‌شود که این فیلم پاسخ عملی به تمام این شبهات است.

 
وی ضمن بیان اینکه «برخی منابع تاریخ اسلام تحریف شده است» تصریح کرد: فیلم محمد رسول الله(ص) مبتنی بر منابع صحیح و معتبر تاریخی بوده و همه مقررات و الزامات در آن رعایت شده و فیلم بسیار فاخر و ارزشمندی است.
 
رئیس کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: چنین تولیدات سینمایی باید مورد حمایت قرار گیرد چرا که وظیفه سینمای جمهوری اسلامی پاسخگویی به نیازهای جامعه بشری و سوالات تاریخی مخاطبان عام خود است.
 
وی بیان کرد: اگرچه بنده تخصصی در زمینه هنری ندارم اما آنچه تشخیص دادم همه موارد هنری هم در فیلم رعایت شده بود به طوری که انسان خودش را کاملا در محیط می‌بیند و تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد.
 
افتخاری با اشاره به بخشی از فیلم که ما در حضرت پیامبر از دنیا می‌رود گفت: این بخش مرا بسیار تحت تاثیر قرار داد و ما که خودمان مادر هستیم مظلومیت و غربت آن حضرت را با از دست دادن مادرشان به خوبی درک می‌کنیم.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: حتی همین مقطع از فیلم که آن حضرت مادرشان را از دست می‌دهند می‌تواند برای همه افرادی که در زندگی با مشکلات فراوان مواجه هستند، درسی باشد که چطور با تفکر درست در مشیت خداوند و با پیروی از آن حضرت می‌توان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد.
 

ادامه مطلب

[ شنبه 21 شهریور 1394  ] [ 09:58 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

در کتاب «مجمع البیان» نوشته شده است که به عنوان نمونه درباره سوره قیامت، قاریان کوفی آیات این سوره را 40 دانسته‌اند ولی قاریان دیگر 39 آیه دانسته‌اند. این تفاوت‌ در تعداد آیات از کجا به وجود آمده است؟


 
پاسخ: درباره شماره آیات قرآن مجید اقوال مختلفی نقل شده است؛ مانند این‌که برخى گفته‌اند مجموع آیات قرآن بیش از شش هزار آیه است،[1] ولی عدد صحیح آیات، طبق روایت کوفی‌ها که صحیح‌ترین روایات است، 6236 آیه است[2] که ابو عبد الرحمن سلمى از حضرت على(ع) نقل کرده است.[3] اما دلایلی وجود دارد که منجر به برخی اختلافات در تعداد آیات شده است که از آن جمله می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد:
 
1. پیامبر اکرم(ص)، گاهى به علت پیوستگى مطلب‏، آیه را بدون وقفه می‌خواند و به آیه دیگر وصل می‌فرمود و یا به علت تمام شدن یک مطلب‏ در وسط آیه توقف می‌کرد؛ در نتیجه، این توهّم پیش می‌آمد که آیه تمام شده است و یا بالعکس. این امر، باعث اختلاف روایات در شماره‏ آیات‏ قرآن شده است؛ به همین جهت، نظر صحیح در مورد شماره‏ آیات‏، به صحت و استوارى روایت آن بستگى دارد.[4]
 
2. در مصاحف مختلفى که عثمان به اطراف فرستاد هیچ‌گونه علامتى به کار نرفته بود و در شهرهاى مختلف به قرائت‌هاى مختلف اتکاء می‌شد و آن اختلاف قبلى در مصاحف به این‌جا نیز رخنه کرد.[5]
 
سیوطى در اتقان گفته است: «مسلمانان اجماع دارند قرآن داراى شش هزار آیه است. آن‌گاه در رقمى که افزون بر این عدد است اختلاف کرده‌اند». وی می‌گوید: «سبب اختلاف در عدد آیات این است که پیامبر(ص) بر سر هر آیه‌اى که می‌رسید از خواندن باز می‌ایستاد تا جبرئیل جاى آن‌را مشخّص کند و هنگامى که محلّ آن‌را [به وسیله جبرئیل که به او ابلاغ می‌کرد] می‌فهمید آن‌را براى تمام کردن وصل می‌کرد به آیه قبل، در آن هنگام شنونده گمان می‌کرد فاصله‌اى در بین نیست».[6]
 
طبرسى در فنّ اوّل از دیباچه تفسیر مجمع البیان در تعداد آیات قرآن و سود شناختن آن می گوید: «باید دانست رقمى را که اهل کوفه در شماره آیات گفته‌اند صحیح‌تر از اعدادى است که دیگران گفته‌اند و زنجیره سندش برترى دارد؛ چون آنان از امیرالمؤمنین على ابن ابی‌طالب(ع) گرفته‌اند».[7]
 
امروز تقریباً بیشتر آیات قرآنى از نظر شماره به طریق کوفیان است که ابو عبد الرحمن سلمى از امام على(ع) نقل کرده است.[8]
گفتنی است؛ سوره قیامت در مکّه نازل شده و قاریان کوفه که در رأس آنان امیر المؤمنین علىّ بن ابی‌طالب(ع) است، عدد آیات این سوره را 40 و دیگران 39 دانسته‏اند. قرّاء کوفه در آیه «لِتَعْجَلَ بِهِ»[9] اختلاف کرده‏‌اند.[10]
 
 
 
منابع:
 
[1]. درباره آگاهی از این اقوال ر.ک: سیوطی، جلال الدین، الإتقان فی علوم القرآن، ج ‏1، ص 233 - 234، بیروت، دار الکتاب العربى‏، چاپ دوم، 1421ق؛ میر محمدى زرندى،‏ سید ابو الفضل، بحوث فی تاریخ القرآن و علومه، ص 96 – 97، قم، مؤسسة النشر الاسلامى‏، چاپ اوّل‏، 1420ق.
[2]. سخاوى‏، على بن محمد بن عبد الصمد، جمال القراء و کمال الإقراء، ج ‏2، ص 560، بیروت، مؤسسة الکتب الثقافیه،‏ چاپ اوّل‏، 1419ق؛ طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مقدمه، بلاغی‏، محمد جواد، ج ‏10، ص 614، تهران، ناصر خسرو، چاپ سوم، 1372ش؛ رامیار، محمود، تاریخ قرآن، ص 570، تهران، امیر کبیر، چاپ سوم‏، 1369ش.
[3]. الإتقان فی علوم القرآن، ج ‏1، ص 234 - 235؛ حسینى جلالى‏، محمد حسین، دراسة حول القرآن الکریم، ص 47، بیروت، مؤسسة الاعلمى، ‏ چاپ اوّل‏، 1422ق.
[4]. ر. ک: حجتى، محمد باقر، تاریخ قرآن کریم، ص 66 - 72 و 81 - 82، تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامى، چاپ ششم‏، 1372ش.
[5]. تاریخ قرآن، ص 570؛ عظیم‌زاده، فائزه، رضى، بى بى سادات، پویازاده‏، اعظم، نگرشى نوین بر تاریخ و علوم قرآنى، ص 39، تهران، بنیاد قرآن‏، چاپ اوّل‏، 1380ش.
[6]. الاتقان فی علوم القرآن، ج ‏1، ص 233.
[7]. مترجمان، ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، تحقیق، ستوده، رضا، ج ‏1، ص 15، تهران، فراهانی، چاپ اول، 1360ش.
[8]. نگرشى نوین بر تاریخ و علوم قرآنى، ص 39.
[9]. قیامت، 16.
[10]. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مقدمه: بلاغی‏، محمد جواد، ج ‏10، ص 594، تهران، انتشارات ناصر خسرو، چاپ سوم، 1372ش.
 

 


ادامه مطلب

[ سه شنبه 10 شهریور 1394  ] [ 03:13 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 1 ]

کتابخانه آستان قدس رضوی گنجینه‌ای غنی از نسخ خطی فارسی و عربی مربوط به سده‌های مختلف تاریخ اسلام است که هر کدام از این منابع، روشن‌کننده بخشی از هویت تمدن بزرگ اسلامی است.

 
 یکی از بخش‌های چشم‌نواز و جان‌نواز از این کتابخانه، بخش مصاحف شریف است که به دست کاتبان و با ذوق هنرمندان آمیخته شده است. عمده این مصاحف شریف از ارزش بالای هنری برخورداراند، چراکه اکثر این نسخ به فرمان شاهان کتابت شده و رسم در جامعه فرهنگی جهان اسلام بر این بوده که بیشترین ذوق و هنر برای کتابت و تذهیب آنها به کار رود.
 
دست خط متبرک امام رضا (ع )
 
 
در کتابخانه آستان قدس رضوی علاوه بر وجود مصاحف شریف در دوره‌های مختلف، بخشی نیز به قرآن‌های منسوب به ائمه اطهار(ع) اختصاص دارد. در این بخش‌ قرآن‌هایی منسوب به امام حسن(ع)، امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) و امام صادق(ع) نگهداری می‌شود. از جمله قرآن‌های بسیار نفیس در این بخش، قرآنی‌ست منسوب به دست‌خط مبارک امام رضا(ع) که همزمان با دهه کرامت به نمایش برای علاقه‌مندان درآمده و در روزهای اخیر مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

ادامه مطلب

[ چهارشنبه 4 شهریور 1394  ] [ 04:12 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By RASEKHOON :.

تعداد کل صفحات : 37 :: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >

درباره وبلاگ

مصباح الهدی برنامه ای برگرفته از قرآن و اهل بیت (ع) برای زندگی سعادتمندانه به شما می دهد
نویسند وبلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 115027 نفر
كل مطالب : 367 عدد
تعداد کل نظرات: 33 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ: شنبه 16 شهریور 1392 
آخرین بروز رسانی : پنج شنبه 29 تیر 1396 
امکانات وب
دعای فرج